
Niepokojące problemy z oczami u psa
Wzrok potrzebny jest psu, by mógł odbierać wszystkie napływające z otoczenia bodźce tak, jak należy. Do najpopularniejszych chorób oczu, które mogą wystąpić u psa, należą:
– zapalenie spojówek – można zauważyć wysięk spojówki jednego oka lub oczu. Oczy są nabrzmiałe, łzawią i są zaczerwienione. Może to być spowodowane np. alergią, jednak sami nie jesteśmy w stanie tego ocenić. Najlepiej o tej przypadłości stwierdzi to okulista weterynarz dla psa.
– Zaczerwienienia – dają podobne objawy jak zapalenie spojówek, poza wysiękiem. Spojówka nie wchodzi jeszcze w stan czerwoności a lekkiego zaczerwienienia, ma więc bardziej kolor różowy. Może to być spowodowane np. wchodzeniem włosów z grzywki do oczu.
– Drugorzędowość rzęs – to wrodzona wada powieki, przez którą pies cierpi, oczy wówczas narażone są cały czas na ból, łzawią i są zaczerwienione. Wada polega na tym, że zamiast jednego rzędu rzęs u psa występują dwa ich rzędy.
– Zadrapania, zatarcia i inne urazy mechaniczne – powstać mogą podczas aktywnej zabawy z innym psem. Przypadkowe zadrapania między sobą się zdarzają przez dużą ruchliwość. U psa może pojawić się łzawienie lub zamglenie gałek ocznych.
Te i wiele innych niepokojących zmian, które można zaobserwować u psa lub po prostu występują od urodzenia, trzeba zgłosić jak najprędzej do specjalisty. Dla dobra zwierzaka i swojego.
Jak wygląda badanie pacjenta?
Im później udamy się do weterynarza okulisty, tym marniejsze szanse na pomoc i trafne rozpoznanie choroby oczu u psa. Wczesna diagnoza opiera się na kompletnym badaniu okulistycznym małego pacjenta.
Badanie rozpoczyna się od dokładnego obejrzenia oka chorego, jeśli dotyczy to jednego, lub oczu, jeśli wyraźnie widać, że oba są zaczerwienione i łzawią. Następnie wykonany zostaje szereg badań diagnostycznych, do których należy np. wymaz cytologiczny lub bakteriologiczny. Do badania stosuje się specjalistyczny sprzęt. Są to paski do testu Schirmera, czyli popularny test łzowy, lupy, pod którymi dokładniej widać strukturę oka, krople i płyny płukające oczy.
U psów, tak samo, jak u ludzi, można wykonać badanie dna oka. Procedura wygląda podobnie. Podaje się najpierw krople rozszerzające źrenicę i trzeba odczekać.
Sposoby leczenia
Wczesne wykrycie chorób pozwala osiągnąć sukces w leczeniu. Żadnych symptomów nie można bagatelizować, ponieważ nasz pupil jest w stu procentach zależny od nas, dlatego to my decydujemy, co z jego zdrowiem.
Po zauważeniu objawów i umówieniu się na wizytę lekarz weterynarii może wdrożyć leczenie. Poprzedzające badanie okulistyczne bardzo pomoże w całym procesie terapii. Leczenie zapalenia spojówek, gdy winne są bakterie, można leczyć za pomocą kropli do oczu z antybiotykiem. Nie trzeba się obawiać o sposób podawania leku zwierzęciu. Kilka razy dziennie przez około 2 tygodnie i oczy powinny być wyleczone. Natomiast, jeżeli chodzi o problemy z oczami, których przyczyną są ciała obce lub wady wrodzone, takie jak dwurzędowość rzęs czy wywinięcie powieki, to zaleca się ingerencję chirurgiczną. W tym przypadku leczenie kroplami, bez uprzedniego usunięcia ciała obcego nie będzie skuteczne.
Podsumowanie
Większość problemów utrzymujących się u psów, które dotyczą ich wzroku, są spowodowane źle postawioną diagnozą. O wzrok pupila trzeba dbać tak samo dobrze, jak o każdy inny jego zmysł i narząd, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak rozprzestrzeni się choroba i jakie inne partie zaatakuje. Specjalistami od chorób oczu psów są również weterynarze okuliści.