Jednym z nieodłącznych elementów procesów przemysłowych jest transport różnego rodzaju cieczy. Odbywa się on za pomocą nowoczesnych urządzeń, do których należą również pompy beczkowe. W swojej klasie produktowej zaliczane są one do sprzętu o niezwykle szerokim zakresie zastosowań, odznaczającym się kompaktową i modułową budową oraz niskimi kosztami eksploatacji. Jak zbudowane są pompy beczkowe? Jakimi parametrami się charakteryzują? I do czego są stosowane?
Pompy beczkowe i ich budowa
Nowoczesne pompy beczkowe to urządzania lekkie i mobilne. Są one dedykowane do przepompowywania cieczy do lub ze zbiorników znormalizowanych, czyli głównie beczek czy kontenerów. Prosta i modułowa budowa pompy pozwala na jej wygodną i uniwersalną eksploatację. Pompa beczkowa składa się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszym jest korpus urządzenia, w którym znajduje się silnik. Drugim elementem jest rura ssąca z zamontowanym w środku wałem zakończonym śrubą lub wirnikiem.
W kompletnym zestawie pompy znajduje się jeszcze:
- pistolet nalewowy
- wąż i złączki
- nakrętki mocujące pompę do beczki
Pompy beczkowe mogą być wyposażone w silnik elektryczny (np. bezszczotkowy lub kolektorowy) albo pneumatyczny. Jakie parametry pomp beczkowych są ważne?
Pompa beczkowa i jej zastosowanie
O przeznaczeniu danej pompy świadczy przede wszystkim materiał, z jakiego wykonane zostały elementy wchodzące w kontakt z transportowanym medium. W zależności od jego rodzaju pompy beczkowe mogą być wykorzystywane zarówno do transportu mediów neutralnych, jak i agresywnych chemicznie.
Przy czym bardzo często pompy beczkowe używane są do przesyłu mediów o wysokim stopniu lepkości. Oczywiście doskonale sprawdzają się również przy transporcie substancji bardziej płynnych. Pompy beczkowe są szeroko stosowane w przemyśle (np. spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym), w laboratoriach (do dozowania cieczy i rozładunku produktów), a także w użytku prywatnym, jako np. wyposażenie ogrodowe do pobierania deszczówki.