Zakupy online kojarzą się przede wszystkim z przedmiotami codziennego użytku – niekoniecznie z żywnością czy artykułami pierwszej potrzeby. Jednak i te możemy dziś po prostu zamówić z dostawą do domu, ale czy warto to robić?
W większości przypadków zakupy online gwarantują niebywałą wygodę. Po co marnować czas i energię na zwiedzanie sklepów stacjonarnych, skoro można po prostu zamówić potrzebne przedmioty i zająć się czymś przyjemniejszym? Ta zasada ma rację bytu w przypadku niektórych typów artykułów, jednak jeśli chodzi o żywność, sprawa wygląda nieco inaczej.
Czy sklepy i markety stacjonarne przejdą do lamusa, pokonane przez zakupy online? Raczej nie, a oto lista powodów, dlaczego tak twierdzimy:
Dlaczego warto kupować stacjonarnie?
-
Zakupy online kosztują więcej
Kupując jakikolwiek przedmiot przez internet, musimy liczyć się z tym, że będzie kosztował nieco więcej po uwzględnieniu kosztów przesyłki. Godzimy się na to, robiąc większe zakupy albo zamawiając przedmioty trudne do przetransportowania (np. artykuły AGD), bo koszty, które ponosimy dodatkowo, to poniekąd „opłata za wygodę”. Jesteśmy w stanie dopłacić kilkanaście złotych za to, że nie musimy samodzielnie jechać do sklepu i głowić się nad tym, jak dostarczyć zakup do swojego domu.
Zamawianie codziennych zakupów przez internet jest jednak nieopłacalne. Kupując wszystko online, musielibyśmy ponosić dodatkowe koszty nawet kilka razy w tygodniu. Co prawda żywność o długim terminie przydatności do spożycia można kupić na zapas, ale w większości przypadków i tak łatwiej i szybciej jest nabyć ją w sklepie, choćby w drodze powrotnej z pracy. Inne artykuły natomiast zwyczajnie nie nadają się do długotrwałego przechowywania i nie opłaca się zamawiać ich co kilka dni, za każdym razem ponosząc dodatkowe koszty.
-
Internet jest pełen oszustów
Większość sklepów internetowych jest uczciwa, a te, które nie są, w końcu znikają z sieci. Niestety, zazwyczaj dzieje się to już po tym, jak uda im się „naciągnąć” paru klientów. Internet to medium utrudniające poszukiwanie oszustów organom ścigania, bo ci często są wystarczająco obeznani technologicznie, by dobrze się ukrywać, albo działają spoza terytorium Polski.
Przestępcy internetowi tworzą własne imitacje sklepów lub korzystają z popularnych portali ogłoszeniowych, gdzie szukają ofiar. Ukrywają się, korzystając z narzędzi maskujących ich lokalizację. W tym kontekście warto wiedzieć, jak sprawdzić IP komputera oraz co nasz adres IP mówi o naszej lokalizacji. Nie tylko oszuści maskują te informacje – robią to również internauci ceniący sobie własną prywatność.
-
Zakupy online nie gwarantują wysokiej jakości
Idąc do sklepu, spodziewamy się, że wrócimy z siatką zakupów, które sami wypatrzyliśmy, obejrzeliśmy i wzięliśmy z półki. Nie kupujemy warzyw czy owoców, które nam się nie podobają. W sklepie stacjonarnym mamy możliwość przebierania w produktach i wybierania tych, które chcemy przynieść do domu.
Zakupy przez internet to inna bajka – to nie my wybieramy artykuły, tylko osoba kompletująca zamówienie. W przypadku uczciwych sklepów online mamy pewność co do tego, że zakupy zostaną dostarczone przed upływem ich terminu przydatności do spożycia, ale to tyle. Do tego dochodzi jeszcze transport, który może sprawić, że nasze owoce i warzywa przyjdą poobijane. Jeszcze gorzej może być, jeśli zamawiamy mięso czy ryby, a ich opakowanie uszkodzi się podczas transportu. Taka żywność jest niezdatna do spożycia, bo nie wiemy, kiedy tak naprawdę doszło do uszkodzenia.
-
Zakupy stacjonarne są – wbrew pozorom – szybsze
Wydaje się, że zamawianie produktów bez wychodzenia z domu jest szybsze niż chodzenie do sklepu, ale nie zawsze jest to prawda. Po uwzględnieniu czasu transportu może się okazać, że prościej będzie po prostu przejść się do lokalnego marketu i kupić to, czego potrzebujemy. Szczególnie jeśli mamy już plan na obiad, nie mamy ochoty czekać dnia lub dwóch na dostawę składników.
-
Chodzenie do sklepu to aktywność fizyczna
Raczej mało kto chodzi do sklepów dla sportu, ale prawda jest taka, że każdy spacer, niezależnie od celu, jest aktywnością fizyczną. Jeśli chodzimy po zakupy pieszo, zmuszamy nasze ciało do lekkiego wysiłku. To niewiele, ale w dzisiejszym świecie, w którym wielu z nas wykonuje pracę siedzącą, a doba jest za krótka, by ćwiczyć, każde dziesięć minut spędzone na chodzeniu jest cenne.
Oczywiście spacer nie liczy się, jeśli jeździmy samochodem i wychodzimy z niego tylko na chwilę, dlatego jeśli mamy taką możliwość, a warunki są sprzyjające, przejdźmy się na zakupy.
-
Sklepy to miejsca pełne ludzi
Z jednej strony większość z nas woli unikać tłumów, ale z drugiej coraz częściej mówi się o „epidemii samotności” nękającej najmłodsze pokolenia, spowodowanej między innymi… Internetem, do którego przenieśliśmy swoje interakcje międzyludzkie. W takiej sytuacji dla niektórych osób miejsca, w których mogą po prostu zobaczyć ludzką twarz i wejść w interakcję z żywym człowiekiem, są na wagę złota.
Przed erą internetu chodzenie po zakupy było swojego rodzaju aktywnością społeczną. Targowiska i rynki skupiały ludzi, którzy pojawiali się tam nie tylko po to, by nabyć potrzebne produkty, ale i poplotkować, pożartować i dowiedzieć się, co dzieje się w okolicy. Dziś ten aspekt zakupów jest w dużej części wymarły, ale kto wie – może z czasem ludzie znudzeni cyfrowym światem odkryją go na nowo.
-
Zakupy online generują więcej odpadów
Każdy, kto zamawia cokolwiek online, wie, że w większości przypadków za ponad połowę objętości przesyłki odpowiada jej opakowanie. Sprzedawcom zależy na tym, żeby nasze zakupy były bezpieczne podczas transportu, więc folia bąbelkowa albo ścinki papieru zajmują więcej miejsca w kartonie niż sam produkt. Nie jest to zbyt korzystne dla środowiska, szczególnie jeśli mielibyśmy robić takie zakupy kilka razy w tygodniu.
Kupując stacjonarnie, ograniczamy generowanie odpadów do absolutnego minimum. Nie pakujemy ich w dodatkowe kartony wypełnione folią bąbelkową, a toreb i reklamówek możemy używać wielokrotnie.
Plusy zakupów online
Oczywiście zakupy online również mają swoich zwolenników nie bez przyczyny. Robienie zakupów przez internet to przede wszystkim wygoda. Chyba każdy woli złożyć zamówienie online, zamiast maszerować do sklepu, szczególnie w zimny albo deszczowy wieczór, nie mówiąc już o unikaniu tłumów w godzinach szczytu. Sklepy online często oferują również spory wybór produktów, które łatwiej ze sobą porównać.
Każda opcja robienia zakupów ma swoje plusy i minusy. Ostatecznie to my sami musimy zdecydować, który sposób nam pasuje, jednak my uważamy, że nie zawsze wszystko, co nowoczesne, musi być od razu lepsze. Pod niektórymi względami, owszem, zakupy online są wygodniejsze, ale wydaje nam się, że Polacy nieprędko zrezygnują ze sklepów stacjonarnych.