Kreowanie wizerunku marki to proces, a zarazem jeden z najistotniejszych elementów mających bezpośredni wpływ na popularność brandu, jego pozycję na rynku, konkurencyjność, atrakcyjność i sposób, w jaki jest postrzegany przez potencjalnych klientów. Pozytywny wizerunek marki jest sposobem na zwiększenie sprzedaży, lokalności i emocjonalnego zaangażowania odbiorców w ofertę. Prawidłowe i przemyślane budowanie wizerunku marki wpływa na to, jak jest się postrzeganym nie tylko przez klientów, ale i partnerów biznesowych i konkurencję. O czym należy pamiętać podczas kreowania spójnego i autentycznego wizerunku brandu?
- Kreowanie wizerunku marki — czym jest tożsamość marki?
- Komunikacja wizualna kluczowym elementem strategii marketingowej
- Budowanie wizerunku marki — komunikacja marki z klientami
- Social media — ich wpływ na kreowanie wizerunku firmy
Kreowanie wizerunku marki — czym jest tożsamość marki?
Kreowanie wizerunku marki ma na celu zdefiniowanie, kim jest dana firma, czym się zajmuje, jakie są jej wartości, co sobą reprezentuje i czym chce wyróżnić się na tle konkurencji. Aby jednak zachować spójność wizerunku i zdobyć zaufanie klientów, budowa rozpoznawalności marki powinna rozpocząć się od określenia misji, wizji i wartości marki. W tym niezwykle pomocna okazuje się agencja kreatywna, z którą warto podjąć współpracę.
Misją firmy jest główny cel działania oraz wartości firmy, które chce ona propagować. Z kolei wizja to określenie kierunku, w którym chce zmierzać konkretna marka. Natomiast same wartości pomagają w określeniu zasad, jakimi na co dzień kieruje się firma podczas realizowania swojej misji i wizji. W ten sposób zyskuje ona autentyczność.
Aby się wyróżnić, potrzebny jest pozytywny wizerunek firmy, jak i określenie unikalnych wartości, dzięki którym klient decyduje, dlaczego wybiera konkretny produkt tej, a nie innej firmy. Najczęściej jest to ekskluzywność oferowanych produktów lub usług, ich unikalność, wyjątkowość, innowacyjność.
Aby zbudować emocjonalną więź z klientami, należy kształtować z nimi spójną komunikację, co wynika z tożsamości i „osobowości” marki. Klienci mogą postrzegać markę jako buntowniczą i idącą pod prąd obecnym trendom, odkrywczą i skupiającą się na innowacjach i unikalnych nowościach, opiekuńczą i wspierającą swoimi działaniami różnie wzniosłe idee itd.
Komunikacja wizualna kluczowym elementem strategii marketingowej
Do budowania rozpoznawalności, pozytywnego postrzegania marki, zwiększania świadomości klientów, tworzenia trwałych relacji i silnego wizerunku marki konieczna jest identyfikacja wizualna. Chodzi tutaj o logo, kolorystykę, typografię, ponieważ każdy z tych elementów wzbudza konkretne emocje, może budować zaufanie, odzwierciedlać charakter marki.
Te elementy są niezbędne do budowania pozytywnych relacji i świadomości konsumentów, aby potrafili oni jak najszybciej zidentyfikować konkretną ulotkę, materiały reklamowe, czy inne materiały promocyjne z daną marką.
Ważne jest także dostosowanie przekazu, aby nie tylko zwiększać świadomość marki, ale i wzbudzać pozytywne skojarzenia dzięki estetyce. Od niej może zależeć, czy marka będzie łatwiej rozpoznawalna, uważana za profesjonalną, godną zaufania, czy wzbudzi lojalność klientów i zachęci ich do zapoznania się i skorzystania z oferty.
Budowanie wizerunku marki — komunikacja marki z klientami
Pozytywny wizerunek marki może zależeć także od tego, jaki jest język i ton komunikacji marki z klientami. Musi ona być tożsama z wartościami marki, jej zasadami, wizją i misją. Tylko wtedy będzie postrzegana jako autentyczna.
Kampanie reklamowe i promocyjne wymagają tu strategicznego podejścia. Język marki i styl jej komunikacji powinien zachowywać konsekwentność na każdym poziomie — w mediach społecznościowych, materiałach reklamowych, wysyłanych mailach, na stronie internetowej itd. Inaczej będzie brzmieć i prezentować się marka młodzieżowa, a inaczej ta z branży wellness, czy branży prawniczej i finansowej.
Działania marketingowe powinny opierać się na identyfikacji wizualnej i tonie wypowiedzi, dostosowując język do grupy docelowej. To może wymagać dostosowywania strategii działania, aby jak najbardziej konsekwentnie dążyć do autentyczności marki wpływającej na jej tożsamość, identyfikację i rozpoznawalność.
Social media — ich wpływ na kreowanie wizerunku firmy
Aby być zauważonym, nie można zapominać o swojej obecności w social mediach. Pomagają one w budowaniu relacji z klientami, wchodzenie w interakcję, zwiększenie rozpoznawalności marki i budowanie wizerunku w charakterze eksperta w danej dziedzinie.
Ważne, aby budować swoją społeczność wokół brandu. Swoich klientów i potencjalnych odbiorców treści można angażować przez publikowanie postów, współpracę z influencerami, live streaming, materiały video i podcasty. Ważne, aby i w tych materiałach nie zapominać o autentyczności i ustalonym wizerunku marki.
Budowanie wizerunku marki to proces długofalowy. Wymaga spójności, konsekwencji, autentyczności i przemyślanej strategii krok po kroku. Dzięki współpracy z agencją kreatywną opracujesz plan działania, który pomoże w utrzymaniu dobrej reputacji, spójnej komunikacji i tożsamości, która wzbudza zaufanie.