Mogłoby się wydawać, że bekon i boczek to jest to samo, jednak są to części tuszy wieprzowej wykrawane z zupełnie innej jej części. Przez co i smak i walory tych dwóch sztuk mięsa są zupełnie inne. Dzięki temu obie mogą być wykorzystane w różnych daniach. Jak wydobyć z nich najlepszy smak? Sprawdziliśmy
Różnica między bekonem a boczkiem
Bekon wykrawany jest z grzbietowej części tuszy wieprzowej. Ma kształt przypominający łezkę, a tłuszcz znajduje się wokół mięsa. Jest delikatniejszy od boczku, w którym tłuszcz znajduje się pomiędzy plastrami mięsa i jest go zdecydowanie więcej, bo może to być nawet 50 procent powierzchni całego kawałka mięsa. Boczek bierze się bowiem z dolnej części tuszy i jest on innego koloru. Oba można wykorzystywać w kuchni, oba mają swoich zwolenników i przeciwników, choć zapewne boczek w naszym kraju jest popularniejszy od bekonu, który natomiast jest jednym z ulubionych dodatków do śniadania na przykład w Stanach Zjednoczonych. Oba możemy wykorzystać na różne sposoby. Warto jednak pamiętać, jaka jest różnica między bekonem a boczkiem, żeby nie pomylić się przy półce w sklepie.
Boczek jako dodatek do suchych mięs
Boczek świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięs, szczególnie piersi z kurczaka czy schabu, które są bardziej suchymi mięsami, a w połączeniu z boczkiem możemy cieszyć się bardziej soczystym smakiem. Jednym z ulubionych przepisów są roladki z kurczaka z boczkiem, można do nich dodać na przykład mozzarellę i suszone pomidory lub duszony szpinak z czosnkiem. Boczek można również pokroić w kostkę i użyć jako okrasę, na przykład na pierogi. Boczek to świetny dodatek do jajecznicy. Aby zrobić najsmaczniejszą najpierw podsmażamy kawałki boczku, a dopiero potem dodajemy jajka. Przy podsmażaniu boczku możemy jeszcze dodać cebulę, która po zeszkleniu się również doda walorów smakowych naszemu śniadaniu.
Bekon do dań z makaronem
Bekon, z racji tego, że ma mniej tłuszczu, nie sprawdzi się jako dodatek do suchych mięs, ponieważ nie będzie miał szans podzielić się tłuszczem z mięsami. Bekon natomiast możemy wykorzystać do makaronów, świetnie sprawdzi się na przykład do popularnej carbonary. Może być również dodatkiem do pizzy, o tej samej nazwie. Poza tym bekon to idealne mięso na szaszłyki, które możemy zrobić na grillu. Sprawdzi się również jako chipsy na każdym przyjęciu, jeżeli pokroimy go na cienkie plastry i podsmażymy na patelni. Bekon to również fantastyczny dodatek do wszelkich zapiekanek ziemniaczanych czy warzywnych. Dodaje walorów smakowych, ale nie ma w sobie za dużo tłuszczu.
Boczek a bekon – gdzie wykorzystanie jest takie same?
Zarówno bekon, jak i boczek sprawdzą się również jako dodatki do ryb. Odkryciem było nadzianie boczkiem pieczonego pstrąga. W przypadku bekonu efekt jest również świetny. Górale natomiast uwielbiają smak tradycyjnych oscypków z boczkiem, co można zarówno upiec, jak i przysmażyć. Dzieci natomiast na pewno docenią parówki, które można zawinąć w plaster boczku czy bekonu, a następnie podsmażyć na patelni. Efekt smakowy – gwarantowany.