Bądź eko – oddawaj baterie!
Bądź eko – oddawaj baterie!
w wybranych sklepach Lewiatan*
Baterie pozwalają nam na korzystanie z wielu urządzeń: budzimy się dzięki budzikowi, myjemy zęby szczoteczką elektryczną czy przełączamy programy za pomocą pilota.
Lewiatan stara się być możliwe jak najbardziej eko oraz promować dbanie o środowisko. Dlatego właśnie jednym z naszych ulubionych dni w roku jest Dzień Recyklingu Baterii, który przypada 9 września. Natomiast codziennie w sklepach sieci Lewiatan można oddawać zużyte baterie, w celu poddania ich recyklingowi.
*Pełna lista sklepów biorących udział w akcji już wkrótce.
Zużyte baterie – jak wpływają na środowisko?
Baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych ze względu na szczególne zagrożenie dla środowiska naturalnego. W związku z tym, nie mogą być one wyrzucane na śmietnik wraz z pozostałymi odpadami komunalnymi.
Każda, nawet najmniejsza bateria, w swoim składzie ma metale ciężkie, takie jak:
- ołów,
- kadm,
- nikiel,
- rtęć.
Wyrzucenie zużytych baterii do zwykłego kosza na śmieci może skutkować uwalnianiem się wyżej wspomnianych metali. W jaki sposób szkodzą one środowisku? Ołów to trujący pierwiastek, który ma negatywny wpływ na żywe organizmy. Ponadto, szkodzi również roślinom, a jego bezpośredni kontakt z organizmem może spowodować uszkodzenie komórek. Rtęć z kolei jest silnie trującym składnikiem baterii. Co więcej, pierwiastki te wprowadzone do środowiska powodują zakłócanie procesów samooczyszczania w wodach oraz glebie.
Warto również wspomnieć o tym, że gdy wyrzucamy elektro-śmieci do zwykłego kosza nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale też łamiemy prawo obowiązujące w Polsce od 21.10.2005 roku – grozi to grzywną nawet do 5 tysięcy złotych.
Jak więc widać, warto zdecydować się na oddawanie zużytych baterii, głównie ze względu na możliwość ochrony środowiska.
Nie wyrzucaj – zbieraj i oddawaj
Decydując się na zbieranie i oddawanie zużytych baterii, przyczyniasz się do dbania o środowisko naturalne dla siebie oraz przyszłych pokoleń. To nic trudnego, wystarczy tylko:
- oddzielać wszystkie baterie od pozostałych odpadów,
- pamiętać o bateriach ukrytych w różnych przedmiotach,
- regularnie odnosić zużyte baterie do jednego z naszych sklepów.
Baterii nie trzeba oddawać bezpośrednio po ich zużyciu. Można zbierać je w sposób selektywny w domu, na przykład w kartonie i dopiero po zebraniu większej ilości zanieść do sklepu. Ważne jest jedynie to, aby baterie nie trafiały do kosza wraz z innymi odpadami.
Co dzieje się z zebranymi bateriami?
Wszystkie baterie, które uda się nam zebrać są segregowane i przekazywane do recyklingu bądź unieszkodliwiane i odpowiednio składowane. Jeśli chodzi o recykling baterii, można wyróżnić trzy metody:
- Mechaniczna – rozdrabnianie i rozdzielanie na poszczególne frakcje,
- Hydrometalurgiczna – polega na odzyskaniu materiałów w wyniku
rozpuszczenia odpadów w kwasach lub zasadach. - Termiczna – polega na odzyskiwaniu materiałów dzięki wytopom metalu w piecach, w temperaturze około 1400 stopni Celsjusza.