Żurek, faszerowane jajka czy biała kiełbasa to klasyczne dania, które co roku pojawiają się w domu większości Polaków na stole wielkanocnym. Jednak coraz więcej osób odchodzi od tradycji, przygotowując wariacje konwencjonalnych potraw lub wprowadzając dania, które pojawiają się w ich codziennym menu.
W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie przepisy zarówno na nowoczesne, jak i tradycyjne potrawy wielkanocne. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, które z nich warto przygotować na Wielkanoc.
Wielkanocne dania w tradycyjnym wydaniu
Żurek
Żurek jest daniem, bez którego ciężko wyobrazić sobie wielkanocne śniadanie lub obiad. Przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na tradycyjny żurek z białą kiełbasą oraz jajkiem. Aby przygotować to danie, potrzebujesz:
- 40 dag kiełbasy białej surowej Sokołów,
- 20 dag wędzonego boczku,
- 20 dag kiełbasy śląskiej,
- 1 l zakwasu,
- 1 marchewka,
- 1 por,
- 1 seler,
- 1 łyżka oleju Bakoma-Komagra,
- 1 łyżka smalcu wyborowego Lewiatan,
- 1 szklanka śmietany 18 procent Primo,
- 2 ziarna ziela angielskiego Kamis,
- liść laurowy Kamis,
- majeranek Kamis,
- sól Kamis,
- pieprz czarny Kamis,
- przyprawa uniwersalna Lewiatan.
Zakwas na żurek:
- 1 szklanka żytniej mąki razowej,
- skórka chleba razowego,
- 4-5 ząbki czosnku,
- 1 cebula,
- sól.
Sposób przygotowania:
Przygotowanie zupy zacznij od zakwasu. By go zrobić, musisz wsypać mąkę do szklanego naczynia i rozmieszać ją z odrobiną wody. Gdy utworzy się zawiesina, dodaj 1 litr przegotowanej wody i drobno posiekaną cebulkę, zmiażdżony i utarty z odrobiną soli czosnek oraz skórkę razowego chleba. Wymieszaj dokładnie składniki, przykryj czystą, lnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 4 lub 5 dni. Potem zlej płyn do butelek i szczelnie zakręć. Własnoręcznie przygotowany zakwas można przechowywać w lodówce nawet do 2 tygodni.
Jeśli chodzi o zupę, to w pierwszej kolejności obierz, umyj i pokrój warzywa (czyli marchewkę i seler), a potem zalej je litrem wody. Dodaj białą kiełbasę, liść laurowy, ziele angielskie i łyżeczkę przyprawy do żurku. Gotuj wszystko 20 minut.
Po 20 minutach wyjmij białą kiełbasę i pokrój ją w plasterki. Następnie pokrój w paski boczek, zrumień go na łyżce smalcu wraz z kiełbasą. Dokładnie umyj por, pokrój go drobno i przesmaż na rozgrzanym na patelce oleju.
Do zupy dodaj: boczek z kiełbasą, por i plasterki białej kiełbasy. Gotuj wszystko 5-7 minut.
Następnie wlej zakwas, dopraw majerankiem, solą, pieprzem i gotuj wszystko jeszcze 10 minut. Na końcu zdejmij garnek z ognia i zabiel zupę śmietaną.
Jajka faszerowane w 2 odsłonach
Kolejnym daniem, bez którego niezwykle trudno wyobrazić sobie Wielkanoc są jajka faszerowane. Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie ten popularny przepis w 2 odsłonach – jajka faszerowane pastą z tuńczyka i pastą z żółtego sera. Jakich składników potrzebujesz do przygotowania obu past?
Jajka faszerowane pastą z żółtego sera
- 3 ugotowane na twardo jaja,
- 100 g startego żółtego sera,
- 2 łyżki śmietany 18% Primo,
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku,
- papryka konserwowa Lewiatan,
- pieprz czarny Kamis.
Jaja faszerowane pastą z tuńczyka
- 3 ugotowane na twardo jaja,
- 3 łyżki majonezu dekoracyjnego Winiary,
- 1 puszka tuńczyka w oleju Lewiatan,
- 1 łyżka chrzanu tartego Lewiatan,
- pęczek natki pietruszki,
- sól Kamis,
- pieprz czarny Kamis.
Jajka faszerowane pastą z żółtego sera – sposób przygotowania:
Jajka ugotuj na twardo, potem je obierz i pokrój na połówki. Wydrąż żółtka i przełóż je do miski. Dodaj tam ser żółty, śmietanę, posiekany szczypiorek. Wszystkie składniki ugnieć dokładnie widelcem. Tak przygotowaną pastę dopraw solą i pieprzem, a następnie napełnij nią połówki jajek. Ułóż na nich kawałki papryki konserwowej jako element dekoracji.
Jajka faszerowane pastą z tuńczyka – sposób przygotowania:
Ugotuj na twardo jajka, ostudź je i obierz ze skorupek. Następnie pokrój je na połówki, wydrąż żółtka i rozgnieć je widelcem. Wymieszaj żółtka z majonezem. Tuńczyka odcedź, połącz z masą jajeczną i dodaj łyżkę chrzanu. Wszystko wymieszaj i dodaj drobno posiekaną natkę pietruszki oraz przyprawy do smaku. Wypełnij połówki jajek tak przygotowaną masą, a następnie udekoruj je natką pietruszki.
Nowoczesne alternatywy
Jeśli jesteś osobą, która lubi eksperymentować w kuchni i chętnie przyrządza nowe dania, to na pewno zainteresują Cię 2 nasze propozycje na wielkanocne dania. Jakie dania polecamy przygotować w to święto?
Zupa z rzeżuchy
Pierwszą naszą propozycją jest zupa z rzeżuchy – czyli rośliny, która mimo swoich właściwości odżywczych, pojawia się w menu większości Polaków w trakcie wiosny. Jakich składników potrzebujesz, by przygotować danie?
Składniki:
- rzeżucha,
- bulion na włoszczyźnie,
- ziemniaki,
- makaron tradycyjny 4-jajeczny,
- śmietana 18 proc. Primo,
- mąka pszenna.
Sposób przygotowania:
Obierz, umyj i pokrój w kostkę ziemniaki. Następnie ugotuj je we wcześniej przygotowanym bulionie warzywnym. W tym samym czasie ugotuj również makaron krajankę według przepisu na opakowaniu.
Pod koniec gotowania ziemniaków, dodaj do niego ¾ pęczka rzeżuchy. Wszystko zagotuj, a potem zmiksuj.
Do przygotowanej zupy dodaj śmietanę i ponownie ją zmiksuj.
Do zupy dodaj makaron, posyp pozostałą rzeżuchą i podawaj.
Frankfurterki z serem feta
Na wielkanocnym stole warto też postawić frankfurterki z serem feta. To proste i mało czasochłonne danie, które na pewno przypadnie do gustu domownikom. Co potrzebujesz, by przygotować tę potrawę?
Składniki:
- frankfurterki,
- ser feta,
- przyprawa do grilla,
- szynka szwarcwaldzka,
- czerwona marynowana papryka,
- sos czosnkowy.
Sposób przygotowania:
Frankfurterki natnij do połowy po całej długości. W nacięcie włóż kawałek pokrojonego sera feta i cienki plasterek marynowanej papryki. Następnie zawiń kiełbaskę w cienkie plastry szynki.
Grilluj kiełbaski na średnio rozgrzanym grillu lub specjalnej patelni przez 15 minut, często obracając frankfurterki wokół własnej osi. Podawaj z sosem czosnkowym.
Chcesz przygotować danie, które znalazłeś/aś w naszym artykule? Sprawdź naszą gazetkę Lewiatan i zobacz, które produkty kupisz u nas w promocji!