Przepis na domowe masło orzechowe z orzeszków ziemnych
Składniki:
- 150 g orzeszków ziemnych,
- szczypta soli,
- olej z pestek winogron – opcjonalnie.
Przygotowanie:
Orzechy i szczyptę soli wsyp do pojemnika i miksuj, aż do momentu, w którym powstanie gęsty krem. Jeśli masz już blender, który ma kilka lat i ciężko nim miksować, dodaj łyżkę oleju z pestek winogron lub inny olej o neutralnym smaku.
Czas miksowania zależy od mocy blendera, pamiętaj, by zrobić przerwę, jeśli czujesz, że mikser robi się gorący.
Gotowe masło przełóż do słoika o pojemności 02, l. Domowe masło orzechowe należy przechowywać do miesiąca w chłodnym miejscu – tj. szafka kuchenna.
Przepis na domowe masło orzechowe z nerkowców
Składniki:
- 150 g nerkowców,
- szczypta soli,
- olej z pestek winogron – opcjonalnie.
Przygotowanie:
Wsyp nerkowce do pojemnika, zblenduj je na gęsty krem. Jeśli orzechy są zbyt suche i nie chcą zmiksować się na gładką masę, możesz sobie pomóc, dodając łyżkę oleju z pestek winogronu. Pod koniec dodaj szczyptę soli. Pamiętaj o tym, by od czasu do czasu zrobić przerwę, aby nie przegrzać urządzenia.
Przełóż masło do słoiczka o pojemności 0,2 l i gdy ostygnie, zamknij słoik. Domowe masło orzechowe z nerkowców przechowuj w chłodnym miejscu, np. w kuchennej szafce.
Nie tylko orzechy ziemne czy nerkowce
Domowe masło orzechowe z nerkowców lub orzeszków ziemnych to nie jedyne wersje, jakie możesz przygotować w swojej kuchni. Wybór orzechów jest spory, a Ty możesz miksować je w dowolnych kombinacjach. Pamiętaj, że wszystkie orzechy są źródłem białka, kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin, tylko każdy rodzaj ma je w różnych proporcjach. Przykładowo orzechy ziemne dostarczają dużo potasu, fosforu czy magnezu. Poza tym zawierająca najwięcej białka i witaminy B3 ze wszystkich orzechów. Z kolei nerkowce są źródłem żelaza, a w porównaniu z fistaszkami są mniej kaloryczne.
Orzechy, z których także możesz przygotować domowe masło orzechowe:
- orzechy laskowe – źródło manganu, witaminy E i witamin z grupy B;
- orzechy włoskie – zawierają kwasy tłuszczowe omega- 3 i omega- 6;
- orzechy brazylijskie – mają sporo selenu i magnezu;
- pistacje – źródło fosforu, wapnia i magnezu;
- migdały – zawierają dużo wapnia.
Nie bój się eksperymentować i koniecznie spróbuj własnych mieszanek. Pamiętaj o tym, że domowe masło orzechowe z nerkowców czy pistacji będzie miało nie tylko inny kolor, ale też smak i właściwości niż tradycyjne masło z orzeszków ziemnych.
Więcej przepisów? Odwiedź Gotuję z Lewiatanem!
Najnowsze promocje znajdziesz w gazetce Lewiatan!
Polub nas na Facebooku