Indyjskie jedzenie to podróż do krainy aromatycznych przypraw, żywych kolorów warzyw i sosów, ostrego smaku przełamanego słodyczą. Jest fuzją wielu kulinarnych kultur, tak jak Indie są ogromnym domem dla wielu narodowości. Mimo, że tak różnorodna, ma swoje charakterystyczne dania, które nie sposób pomylić z kuchnią innej części świata. Najpopularniejszą, flagową potrawą indyjską jest curry. Każdy region kraju ma swój indywidualny sposób na przyrządzenie tego dania, w zależności od szerokości geograficznej weryfikującej dostępność produktów.
Na północy najczęściej jada się dania mięsne z gęstymi sosami, do których dodatkiem jest roti, pszenny, indyjski placek. Na gorącym południu bardziej popularne są dania wegetariańskie, przyrządzane z nasion strączkowych i warzyw, z dodatkiem charakterystycznego dla kuchni azjatyckiej mleka kokosowego i najczęściej podawane z ryżem. Popularne są również zupy, takie jak zupa z soczewicy na ostro. Jedzenie spożywa się bez użycia sztućców, bezpośrednio z metalowych tac, lub z liści bananowca. Kuchnia indyjska polega w dużej mierze na improwizacji. Hindusi rzadko trzymają się przepisów, gotują raczej „na oko”, polegając na swoim doświadczeniu i wyczuciu gastronomicznych niuansów. Wchodząc w świat indyjskich smaków, nie należy się bać eksperymentów, lepiej odważnie korzystać z egzotycznych składników i cieszyć się odkrywaniem nieznanych, kulinarnych lądów.
Przede wszystkim przyprawy
Znakiem rozpoznawczym kuchni indyjskiej są aromatyczne przyprawy. Według Ajurwedy, tradycyjnej, indyjskiej medycyny, oprócz walorów smakowych, przyprawy mają właściwości lecznicze. Stosowane są zarówno do dań, jak i deserów, np. lassi, czyli napój na bazie jogurtu z dodatkiem chili.
Najbardziej popularne przyprawy w Indiach to odpowiedzialne za żywe kolory potraw kurkuma i cynamon, a także kardamon, kumin, kolendra, imbir, gałka muszkatołowa, czy nadająca charakterystyczną ostrość papryczka chili. Sztuka łączenia przypraw przekazywana jest w Indiach od pokoleń, a receptury są pilnie strzeżone jako sekret rodzinny. Przykładem popularnej mieszanki jest garam masala. Stosowanie gotowych mieszanek przypraw i past jest dużym ułatwieniem dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z indyjską kuchnią. Odpowiednie proporcje równoważących się smaków zapobiegną przesyceniu dania nieodpowiednio użytym składnikiem. Miejscem, gdzie na pewno można rozpocząć przygodę z tą kuchnią, jest hinduska restauracja, którą można obecnie znaleźć w każdym większym, europejskim mieście. Próbując poszczególnych dań przyrządzonych przez profesjonalistów, można sprawdzić, czy to charakterystyczne jedzenie sprawdzi się w naszym domowym jadłospisie. Późniejsze wykorzystaniem sprawdzonego przepisu z dodatkiem oryginalnych przypraw może sprawić, że podczas posiłku we własnym domu, chociaż przez chwilę poczujemy się jak na tarasach prawdziwej, indyjskiej restauracji z widokiem na wody Gangesu.
Karta indyjskich dań
Najbardziej znane danie indyjskie to oczywiście curry, przyrządzane na bazie wołowiny, jagnięciny, owoców morza, czy kurczaka. Drób popularny jest również w innych daniach – kurczak vindaloo, tandoori, czy tikka masala. Dhal – lekkostrawna kuchnia z gorącego południa bazuje na roślinach strączkowych, gdzie dhal shorb to zupa z soczewicy. Popularne są pierożki (samos) oraz warzywa w cieście (pakora) smażone w głębokim tłuszczu. Dodatkiem do dań mięsnych i warzywnych jest zazwyczaj ryż lub kilka rodzajów pszennych placków (roti, naan, ciapatti).
Hindusi do posiłku piją herbatę, której odmiana masala chai podawana jest z mlekiem i przyprawami. Na deser jedzą lody, pudding i chałwę. Jedną z form deseru do picia jest słynne mango lassi. Przy okazji należy też wspomnieć o napojach alkoholowych z indyjskim rodowodem. Indie są bowiem największym na świecie producentem i konsumentem alkoholi, takich jak: whisky, rum i dżin. Tradycja wytwarzania tych trunków to na pewno scheda po panującym w Indiach przez wieki imperium brytyjskim. Wytwarzane jest również piwo, lekko chmielne, zbliżone w smaku do europejskiego lagera.