Odwodnienie organizmu to stan, w którym ilość wody w ludzkim ciele spada do poziomu zakłócającego jego prawidłowe funkcjonowanie. Przewlekłego odwodnienia doświadcza aż 90% populacji! Aby się przed nim ochronić, zwłaszcza latem, kluczowe jest wypijanie odpowiedniej ilości dobrze nawadniających płynów. Sprawdź jakie napoje oferujemy w aktualnej gazetce
Nawodnienie organizmu – o czym warto wiedzieć?
Kiedy rozpoczynamy przygodę ze zdrowym odżywianiem, w pierwszej kolejności skupiamy się na jedzeniu – ograniczeniu słodyczy, mięsa oraz dodaniu warzyw i owoców. Utrzymanie zdrowia nie będzie jednak możliwe bez zwrócenia uwagi także na ilość i jakość napojów wypijanych w ciągu dnia. Zwłaszcza latem, kiedy organizm w reakcji na wysoką temperaturę otoczenia wydziela dużo wody pod postacią potu.
Przeciętne zapotrzebowanie na wodę wynosi około 2,5 litra dziennie, a zaledwie 2% ubytku wody z organizmu przekłada się na niepokojące objawy, jak np. osłabienie, bóle i zawroty głowy, przyspieszone bicie serca. To stan niebezpieczny dla wszystkich, ale zwłaszcza osób starszych, chorujących i dzieci.
Odwodnienie organizmu występuje najczęściej na skutek nie tylko przykładania zbyt małej wagi do ilości płynów spożywanych w ciągu dnia, ale też biegunki, wymiotów, wysokiej gorączki oraz długotrwałego i intensywnego wysiłku, np. podczas długiego treningu na siłowni czy górskiej wędrówki.
Jakie napoje nawadniają najlepiej, a jakie najgorzej?
Kluczowe znaczenie ma tutaj skład odżywczy danego napoju. Zwykła woda bardzo dobrze i szybko nawadnia organizm; jest tym, co ludzki organizm zna najlepiej. Są jednak napoje, które lepiej zapobiegają odwodnieniu organizmu – to m.in. odtłuszczone lub półtłuste mleko, herbata i sok pomarańczowy. Zawierają one bowiem dodatkowe substancje: białko, tłuszcz i/lub cukier. Te pomagają spowolnić proces opróżniania żołądka i utrzymują płyny w organizmie przez dłuższy czas. Na tej samej zasadzie działają elektrolity; w ich przypadku to sód i potas odgrywają rolę tego „spowalniacza”.
To ważne! Warto pamiętać, że cukier mimo wszystko jest szkodliwy. Choć jego niewielka ilość dodana do wody poprawi jej właściwości nawadniające, to już słodzone napoje gazowane, a nawet soki owocowe mogą wręcz odwadniać, „wyciągając” z organizmu wodę potrzebną do rozcieńczenia cukrów z tychże napojów.
Nawodnienie organizmu w górach – jak o nie zadbać?
Górska wędrówka to intensywny wysiłek dla organizmu. W jego trakcie ciało mocno się poci i traci w tym czasie zarówno wodę, jak i cenne minerały. Warto zatem mieć przy sobie:
- czystą wodę,
- napój izotoniczny – w formie gotowego napoju lub tabletek, które można dodać do wody,
- ciepłą herbatę lub kakao w termosie.
Pić należy mało, ale często. I nie można polegać wyłącznie na uczuciu pragnienia; to pojawia się, kiedy już mamy do czynienia z odwodnieniem organizmu. Te zasady stają się jeszcze ważniejsze podczas letnich wędrówek, kiedy temperatura jest wysoka, a pocenie wzmożone.